• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Öztürk, Adıyaman Süt Üretiminde Büyük Firmaların Çekim Merkezi Oldu

 

Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Sırrı Öztürk, Türkiye’nin standartları üzerinde süt üretimi yapıldığı Adıyaman’ın büyük süt firmalarının çekim merkezi haline geldiğini açıkladı.

Adıyaman’da adeta süt üretiminde bir patlama yaşandığını belirten Öztürk, Ülker, Pınar Süt, PAK Süt ve Adıyaman’ın diğer yerel firmaların tamamının sütü Adıyaman Damızlık Birliğinden temin ettiğini açıkladı.

2015 yılında günlük 3-5 ton arası süt üretiminin yapıldığı Adıyaman’da bugün 55 ton süt üretimi yapıldığını belirten Öztürk, bunun 2017 sonuna kadar 65 tona, günlük 82 bin litre/gün olan kotanın ise 100 bin litre artı güne çıkaracaklarını ifade etti.

Damızlık Birliği olarak 2016 yılı içerisinde Adıyaman’da 9 milyon TL’lik bir kredi kullandırdıklarını belirten Öztürk, kullanılan 9 milyon TL’lik kredi ile 1.300 damızlık gebe düvenin Adıyaman’a girdiğini açıkladı.

Ülker ve PAK Süt’ten sonra ünlü Türkiye markası Pınar Süt ile sözleşme imzaladıklarını söyleyen Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Sırrı Öztürk, Adıyaman’da düve üretim merkezi kurulması için hazırladıkları projeyi bakanlığa sunduklarını belirterek, gazetemize şu açıklamalarda bulundu.

“ Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak şunu çok iyi anladık ki, üreticilerimizin elinde istediği kadar hayvan miktarı olsun bu hayvanların sütlerini satmadıkça bu işletmelerin devamının olmayacağını anladık. Başta elimizdeki mevcut sütü en iyi şartlarda nasıl satırız diye birlik olarak bir çalışma başlattık. Eski ismi Ülker şimdi ki adı AK Gıda olan Ülker ile konsey fiyatı ve artı yağ kalite primleri üzerinde 2016 yılında sözleşme yaptık.

-ÜRETCİYİ BİLİNÇLENDİRDİK

Sözleşme yaptıktan sonra sütün Adıyaman’da katileşmesi için birlik olarak çok büyük bir çaba sarf ettik. Sütteki yağ oranları, sütteki protein, kuru madde somatik hücre, zararlı diğer bakteriler ve Alfa toksin değerlerinin tarım bakanlığının belirlediği standartların altında olması için çok çalıştık. Bu çalışmalar kapsamında bizler üreticiyi önce bilinçlendirdik, ondan sonra Alfa toksinin olduğu yerlere müdahale ettik ve Alfa toksinin kaynağını oluşturan yem olsun, kuru kaba yemler olsun, sılaca olsun bunları düzelterek Alfa toksin miktarlarını 50 ppm altına çektik.

-ÜRETİCİMİZE 9 TRİLYON KREDİ KULLANDIRDIK

Bunları yaparken üreticilerimizin sütün artışına yönelik tarım bakanlığının Ziraat Bankası üzerinden açmış olduğu sıfır faizli ve sübvansiyonlu 6 yıla yayılmış şekildeki kredilerden faydalanmasını sağladık.

Türkiye’de 18-19 ilde uygulanan direk damızlık birliklerinin Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu anlaşmalar doğrultusunda üreticinin önünü açtık. Bu sözleşme ile üst limit 150 bin lira olmak kaydıyla üretecimize kredi kullandırdık. Üreticimiz kendisini geliştirdi ve yeniledi.

2016 yılı içerisinde Adıyaman’da 9 milyon TL’lik bir kredi kullandırdık. Bu 9 milyon TL’lik kredi de 1300 tane damızlık gebe düve Adıyaman’a girmiş oldu.

-ADIYAMAN’DA ÜRETİLEN SÜTLER TÜRKİYE’NİN SATANDARLARI ÜZERİNDE!

Bizlerin bu başarılı çalışmaları neticesinde Adıyaman’da üretilen sütler Türkiye’nin standartları üzerinde bir kaliteyi yakaladığı için büyük firmalar Adıyaman’a heves etmeye başladı.

2016 yılından devam eden GAP projeleri, Kırsal Kalkınmadan yapılan ahır projeleri ile beraber Adıyaman’da adeta süt üretiminde bir patlama yaşandı. Şimdi bizim Adıyaman’da ürettiğimiz sütler, Pınar Süt, PAK Süt ve Adıyaman’ın diğer yerel firmaları Adıyaman Damızlık Birliğinden temin ediyor.

-ÜRETİCİ İLE TÜKETİCİ ARASINDA BARİYER GÖREVİ YAPIYORUZ

Bizler bir taraftan süt üretim miktarını artırırken, öbür taraftan üreticinin sütünü en iyi şekilde nasıl satarız diye çalışıyoruz, diğer bir taraftan sütü alan firmaların istediği kalitelerin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Ayrıca biz birlik olarak üretici ile tüketici arasında sağlık konusunda da bariyer oluşturuyoruz. Yani yanlış olan şeyler bizim bariyerimizden geri dönüyor, bu durum fabrikalara sirayet etmiyor ve sütün sağlıklı bir şekilde fabrikaya gidişini sağlıyoruz.

GÜNLÜK SÜT ÜRETİMİMİZİ 5 TONDAN 55 TONA ÇIKARDIK

2015 yılında süt almaya başladığımız zaman 3-5 ton arası bir üretimle başlamıştık. Şu anda damızlık birliğimiz üzerinde Adıyaman’da bugün itibari ile 55 ton süt üretiyoruz. Ama elimizden satın alınmış ve doğumunu beklediğimiz 500 kadar düveyi de kattığımız zaman bu da yaklaşık 10 ton ve toplamda 65 ton süt üretim miktarına geçecektir.2017 yılı içerisinde üreticimizin elinde süt kalmasın, üreticimiz satışta sıkıntı yaşamasın diye birlik olarak dört elle satış için bölgede kaliteli süt alan Pınar süt, Ülker, Pak Süt ve yerel firmalarla yıllık protokol ve sözleşmeler  yaptık. Ayrıca yerel firmalarımız üzerinden Diyarbakır’a Mardin’e, Şanlıurfa’dan Elazığ’a kadar Adıyaman sütlerini satmaktayız.

Arz fazlası olan sütleri ise bağlı olduğumuz Adana Et ve Süt Kurumu ile günlük 30 tonluk bir kota sözleşmesi yaptık. Et ve Süt Kurumu bu sütleri süt tozu olarak değerlendirecek.

-HEDEFİMİZ 2017 SONUNDA SÜT ÜRETİMİZ 100 BİN LİTRE VE ARTI GÜN

Doğu ve Güneydoğu bölgesinin birçok ilinde üretim gerilerken biz bu gerilemeden istifade ederek büyümek istiyoruz. Şu anda Adıyaman’da süt üretiminde büyük bir açılma ve yükselme söz konusu. Birlik olarak pazarlamaya yönelik bütün tedbirlerimizi aldık.2017 yılı içerisinde günlük 82 bin litre/gün olarak kotamız bu kotayı doldurana kadar biz üretecinin önünü açmışız, şu anda üretimiz kredi kullanmaya devam ediyor, damızlık düveler gelmeye devam ediyor. 2017 yılı sonuna doğru bizim Adıyaman’da günlük süt üretim hedefimiz 100 bin litre artı gün.

-DÜVE ÜRETİM MERKEZİ PROJEMİZİ BAKANLIĞA SUNDUK

Yine ilimiz ve üreticimiz için çok önemli bir projemiz Bakanlıkta bekliyor. Türkiye’de sedaca 3 il projeyi sunabildi ve arkasında durabildi. Allah’a şükür bu üç ilin içerisinde Adıyaman’da var. Diğer iki ilimiz ise Konya ve Balıkesir. Kısmet olursa süt üretimi ile ilgili düvelerin üretimi için bir damızlık düve projesi geliştirdik. Bakanlık bunu yüzde 50 destekliyor. Bizler üreticiyiz, üretmemiz gerekiyor ve Avrupa’dan ithal ettiğimiz hayvanların önünü keselim istiyoruz. Bu proje ile hem devlet kazanacak hem de üreticimiz.

-KÂHTA’DA YOĞUN BİR TALEP VAR

Adıyaman genelinde olduğu Kâhta’da da çok yoğun bir hayvancılık kredisi kullanma talebi var. Bizler bunu çok güzel organize ediyoruz ve ağlar oluşturuyoruz. Üreticimiz bu ağlar doğrultusunda kredi kullanıp sütlerini sağdığı an soğutma tanklarına aktarmaları gerekiyor. Bizler bu konuda yerelde Kaymakamlığımızla ve İl Encümenlerimizle çalışmak istiyoruz.

-SOĞUTMA TANKI AĞINI OLUŞTURMAMIZ LAZIM

Bugün köylerimizde onlarca üretici var. Bu üreticilerimiz günde 1 ton 1.5 ton süt üretiyor. Bizler birlik olarak köye ulaşıp bu sütleri soğutulmuş bir şekilde alabilmemiz için o bölgelerde soğutma tanklarının olması lazım. Hastigin köyü muhtarımızın girişimi ve Sayın Kaymakamımızın desteği ile orada bir soğutma tankı kurduk. Sadece elektrik işleri kaldı. Kısa zamanda bu tankımızı faaliyete sokacağız. Ve bunun için birçok yerde bu süt soğutma tanklarını kurmamız gerekiyor.

Adıyaman’ın Kâhta’nın hayvancılıkta ve sütte iyi bir yere gelmesini istiyorsak süt toplama ağını oluşturmamamız gerekiyor. Bugün üretici bizlere kredi konusunda baskı yapıyor ve hayvan getire cem diyor. Bizlerde alt yapı oluşturulduktan sonra ancak kredi kullandırabiliyoruz. Bu konuda Kaymakamımızın, İl Genel Meclis Üyelerimizin ve siyasilerimizin desteğine daha fazla ihtiyacımız var.

TÜM TEDBİRLERİMİZİ ALMIŞIZ

Üreticimiz rahat olsun, pazarlama konusunda olsun, kalite konusunda olsun bütün tedbirlerimizi alıyoruz. Üreticimizin önünü açmaya devam ediyoruz. Gayemiz Adıyaman hak ettiği yerin üzerindeki bir noktaya gelsin istiyoruz. Adıyaman’da hayvancılık denilince her kes damızlık birliği olarak biliyor. Yıllardır bunun için emek verdik. Bu sektör bizi büyüttü, okuttu ve bunun karşılığını vermenin zamanı gelmiştir. Bunun karşılığı üretimcimizin kazanması ve bizlere duasıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

13 Temmuz 2017 1641 okunma
ziya

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Adıyaman’da kışın hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla ekimi yapılan ilajlık mı ırın ha adına başlandı Adıyaman İl genelinde yaklaşık 5 bin dönüme ekimi...

Adıyaman’da Buzağı Ölümleri Ele Alındı

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ile özel bir firma tarafından, “Suni Tohumlama, Döl Verimi ve...