• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Öztürk: GAP’ta İşletmelerin Yüzde 65’i kapandı!

Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, Süt Sığırcığı lığının yoğun olarak yapıldığı GAP ve DAP bölgelerinde teşvikle yapılan işletmelerin yüzde 65’nin kapandığına işaret ederek, bu konuda acil somut adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin Güneydoğu il Başkan’ları Toplantısı Mardin’de gerçekleşti.

 

Mardin Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı’nın organizasyonunda 06.07.2017 tarihinde düzenlenen Damızlık Birliği Güneydoğu Anadolu Bölgesi değerlendirme toplantısında, bölge hayvancılığı ile ilgili hayvan yetiştiriciler birliklerinin önündeki engellerle ilgili sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konuldu

Toplantıya, Türkiye Damızlık Birliği Merkez Başkanı Cemalettin Özden, yönetim kurulu üyeleri, Mardin Tarım İl Müdürü Yardımcısı ve Tarım Bakanlığı’nın ilgili Daire Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Birlik Başkanları katıldı.

 

 

Güney Doğu Anadolu bölgesi Damızlık Birlik Başkanları toplantısının sonuçlarını www.kahtases.com haber sitemize değerlendiren Adıyaman Damızlık ve Sağır Yetiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, GAP ve DAP bölgelerinde teşvikle yapılan işletmelerin yüzde 65’nin kapandığı kapandığına işaret ederek, işletmelerin kapanma sebeplerinin ortadan kaldırılmadığı sürece ülkede süt üretimindeki düşüşün ve kırmızı et ithalatının devam edeceğini ve ihtiyacının karşılanmasında daha büyük sorun ve sıkıntıların yaşanacağını uyarısında bulunarak;

 

“Toplantıya katılan tüm birlik Başkanları, işletmelerin içerisinde bulunduğu durum, desteklerin birlikler üzerinden yapılması, 150 TL olan soy kütüğü fakının yetersiz olduğu ve yükseltilmesi gerektiği, küpeleme işlemi hizmetlerinin tahsilinde yaşanan sıkıntıları dile getirmişlerdir.

Diyarbakır Damızlık Birliği Başkanı’na göre Diyarbakır’daki işletmelerin yüzde 80, Şanlıurfa İl Başkanı’nın açıklamasında yüzde 70 ve Gaziantep İl Başkanı’nın açıklamasında ise yüzde 30 oranında işletmelerin kapandığı bilgisi dikkat çekilmiş ve bu işletmelerin kapanmasının nedenlerinin araştırılması konusunda ortak bir karar alınmıştır.

 

Yine toplantıda öne çıkan önemli kararlardan bir tanesi ise ulusal yapıların zayıf olduğu, birlik yapılarının güçlü olmadığına işaret edilerek güçlü olan birliklerle ortak kardeş projeler hazırlanması kararı olmuştur ki bu karar tüm birlik başkanları tarafından kabul görmüştür.

 

Genel bir sorun olan hayvancılık yatırımlarının üzerindeki zirai kredileri ve teminat fonlarının gündeme geldiği toplantıda, köylerdeki arazilerin teminat fonu olarak kabul edilmemesi veya değerinin çok altında bir değer biçilmesi üreticinin 0 faizli krediye, sübvansiyonlu krediye ulaşması önündeki sorunlar birlik başkanları tarafından üreticinin önünde büyük bir engel olarak görülmüştür.
GAP bölgesinde sütsığırcılığı işletmeciliğinde yüzde 65 oranında bir düşüş yaşanırken, bazı illerde ise yüzde 90 oranında bir randımanla işletmelerin varlıklarını sürdürmesi üretimciler ve yeni yatırımcılar tarafından çelişki olarak görülmüş, bu çelişkinin çok iyi araştırılarak ortaya çıkarılmasının hem üreticiler hem de yeni yatırımcılar için belirleyici olacağı ve bu sorunun cevabı bulunduğunda sorunun kendiliğinden çözüleceği ifade edilmiştir.

 

Bugün et fiyatlarının yükseldiği bir dönemde, kapanan yüzlerce işletmelerin neden kapandığı sorusunun cevabını bulamadığımız zaman, işletmelerle ilgili bir araştırma yapıp bu konuda neden tedbirler almıyoruz?  Hayvan ithalatı ve et ithalatı ile bir sonuç alamayacağımızın hesabını neden yapmıyoruz? Bu işletmelerin kapanma sebepleri bulunmadıkça, tedbir alınmadıkça ve bunun önüne geçilmedikçe ülkede et ve süt ihtiyacı karşılanamayacaktır. Zaten bugün süt üretiminde ülkede ciddi bir gerileme yaşanırken aynı zamanda kırmızı et ithal eder duruma geldik.

 

Yetiştirme birlikleri bu işin lokomotifidir. Birlikler, üreticinin örgütlemesi, yine üreticiye mali konular gibi var olan haklardan en asgari düzeyde yararlandırmak için mücadele veriyor. Birliklerin varlığının gerekliliğine ve çalışmalarının verimliliğine inanıyorsanız birliklerin sorunlarını çözmeniz lazım.

Birliklerin daha verimli çalışmalar yapabilmesi için birliklerin önündeki bürokratik engeller ortadan kaldırılmalıdır. 20 yıldan beri hala önümüzdeki bu bürokratik engelleri konuşmamız, maalesef ülke hayvancılığının bugünkü durum net bir şekilde ortaya koymakta.

Birlikler olarak, ‘Daha fazla nasıl üretim yapabiliriz, düşüş olan yerlerde üretimi nasıl artırabiliriz? ’in uğraşı içerisinde olmamız gerekirken maalesef bugün ayakta durabilmenin hesabını yapıyoruz.

Bu sorunları biran önce aşmamız gerekiyor. Bu sorunları aşmak için üreticilerimizle, biriliklerimizle, Bakanlığımızla iç içe sorunlar çözülene kadar düzenlediğimiz bölge birlik toplantılarıyla sorunlarımızı masaya yatırıyoruz, çözüm önerilerimizi konuşuyor, tartışıyoruz. Sonuç alınıncaya kadar bıkmadan ve usanmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hedefimiz birilerini kötülemek, birilerini iyi göstermek değildir. Bizim hedefimiz üretimin verimliğinin artırımına yönelik üretmek, projeler geliştirmek ve Türkiye’de hayvancılıkla ilgili ithalatın önünü kesmek ”dedi.

13 Temmuz 2017 1184 okunma
ziya

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Adıyaman’da kışın hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla ekimi yapılan ilajlık mı ırın ha adına başlandı Adıyaman İl genelinde yaklaşık 5 bin dönüme ekimi...

Adıyaman’da Buzağı Ölümleri Ele Alındı

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ile özel bir firma tarafından, “Suni Tohumlama, Döl Verimi ve...

YORUMLAR

Avatar
Mehr Info 13 Temmuz 2017

Moin!Ich mache mir derzeit Gedanken darüber, welche Corsage von Interesse wäre.Bis dato habe ich stehts normale Unterwäsche getragen, fortan möchte ich meinen Horizont erweitern und Korsagen genauso Neglige`s anziehen.Könnt
ihr mir mitteilen, was ich bei der Sache zu berücksichtigen habe?Bis heute habe ich leider noch keine geeignete Corsage
gefunden, die mir zusagt.Sie sollte gut verabeitet sein & logischerweise
auch die Brust in den Vordergrund rücken.Für Hilfe wäre
ich ausgesprochen dankbar. Viele Grüße Diana https://corbitt9329p01.tumblr.com/post/162438352505/vielseitig-einsetzbar-die-sweatjacke

Cevapla