• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Öztürk: Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir

Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vt. Hekim Sırrı Öztürk, hiçbir başarının tesadüf olmadığını belirterek, birlik olarak hayvancılık sektöründeki başarılı grafiklerinin üretimin alt yapısını oluşturarak, tecrübelerini üretici ile paylaşıp üreticinin ürününü en iyi kalitede üretmesi ve pazarlanması safhalarındaki desteklerinden kaynaklandığını ifade etti.

GAP bölgesi başta olmak üzere diğer illerde yüzde 65 oranında hayvancılıkla ilgili işletmelerin kapandığına işaret ederek Adıyaman’ın yüzde 93’lere varan bir kapasite ile sektördeki iddiasını sürdürdüğünü belirten Öztürk, kapanan işletme veya şirketlerin kapanma şekillerinin kendilerine yön verdiğini, birlik olarak üzerlerine düşen sorumluluk ve görevleri yerine getirdiklerini ifade etti.

Birlik olarak kuruldukları ilk günden beri üretimin alt yapısına büyük önem verdiklerini belirten Öztürk, kısa süre önce Çelikhan ilçesinde gerçekleştirdikleri saha çalışması ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Son aylarda GAP bölgesinde yüzde 65 oranında hayvancılıkla ilgili işletmeler kapandı. Gerek GAP bölgesinde gerekse de diğer illerde kapanmış olan hayvancılıkla ilgili işletmelerin veya şirketlerin kapanma şekilleri bizim çalışmalarımıza yön veriyor.

 

 

Sektör olarak Adıyaman’da çok fazla bir sıkıntı yaşamıyor isek de, biz her türlü zayıf ihtimalleri göz önünde bulundurarak birlik olarak üreticilerimizle bir araya gelip sektörde yaşanan gelişmeleri, üretim ile ilgili sorunları istişare ediyoruz ve üreticilerimizi bilgilendiriyoruz.

Birlik olarak yapmış olduğumuz saha çalışmalarımızda birinci ağızdan üreticilerimize sektör ile ilgili gelişmeleri, sorunları, kapanan işletmelerin nasıl ve ne şekilde kapandığı gibi durumlar hakkında bilgilendirmede bulunuyoruz ve bu konuda almış olduğumuz tedbirlerimizi üreticilerimizle paylaşıyoruz.

Birlik olarak kurulduğumuz ilk günden beri üretimin alt yapısının oluşturulmasını önemsedik ve önemsemeye devam ediyoruz.

Birlik olarak bizler önce sütü satabileceğimiz noktalar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Süt sığırcılığı ile ilgili bir yere düve verilecekse veya işletme açılacaksa ilk önce oranın alt yapısının oluşturulması lazım. Bu sebeple birlik olarak düve verilecek veya kurulacak işletmelerin alt yapısını oluşturuyoruz. Yani her kes ‘Hayvan verdikten sonra sütü satarım’ diye düşünürken, bizler ise tam tersini yapıyoruz.

Bu işi yapacak kişinin, hayvancılıkla ilgili ne denli konuya vakıf olduğuna, bilgisine, birikimine ve işe olan sevdasına bakarız. Aynı şekilde hayvancılık yapılacak yerin konumu, hayvan yemlerine ulaşımı, yem girdi maliyetini araştırırız. Bütün bunlar yapıldıktan sonra oluşan kanaate göre birlik olarak üreticiye desteklerin her aşamasında yanında olur ve onlara yardımcı oluruz.

 

 

Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak 9 yıldaki başarımız yüzde 93’lere kadar ulaşmış ise ve hiçbir işletme kapanmamış ise bu başarımızın arkasında birliğimizin kendi tecrübelerini üretici ile paylaşması, üretimin alt yapısını oluşturmamız, üreticinin ürününü en iyi kalitede üretmesinde ve pazarlanmasında yanında oluşumuz gibi faktörler yer almaktadır.

Birlik olarak hayvancılık alanında açılacak yeni işletmelere tecrübelerimizi ilk günden itibaren kendileriyle paylaşarak, bu yolda karşılaşabilecekleri zorlukları, sıkıntıları, yapmaları gerekenleri kendilerine anlatarak bu işi yapmaya davet ediyoruz.

Kısa süre önce Çelikhan ilçemizde yapmış olduğumuz saha çalışmasında üreticilerimizle ve bu işi yapmak isteyen insanlarımızla bir araya gelip onlara sektör ile ilgili her türlü bilgilendirmede bulunduk.

Bildiğimiz gibi hiçbir başarı tesadüf değildir. Adıyaman’ın hayvancılık alanında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en başarılı ili olması, birlik olarak bilgi ve birikimimizi, tecrübelerimizi, üretimin her aşamasında üreticilerimizle paylaşmamamızdan ve yanlarında olmamızdan kaynaklanmaktadır ”dedi.

13 Temmuz 2017 1529 okunma
ziya

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Adıyaman’da kışın hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla ekimi yapılan ilajlık mı ırın ha adına başlandı Adıyaman İl genelinde yaklaşık 5 bin dönüme ekimi...

Adıyaman’da Buzağı Ölümleri Ele Alındı

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ile özel bir firma tarafından, “Suni Tohumlama, Döl Verimi ve...

YORUMLAR

Avatar
AIndilmamila 13 Temmuz 2017

The ED caused by that surgery might be either temporary or permanent. Once you discover the most effective natural options, it is possible to yet again have full charge of your sexual pleasures.

Cevapla