• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Yeni Hizmet Binasına Görkemli Açılış

Yeni Hizmet Binasına Görkemli Açılış
Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin yeni hizmet binasının açılışı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bölge milletvekilleri ve sektör temsilcilerinin katılımında görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Katılmış olduğu Kâhta’daki badem hasadı şenliğinin ardından beraberindeki heyetle  Hasancık köyünde kurulacak Araştırma Enstitüsü’nün yerini inceleyen Bakan Fakıbaba,  Adıyaman il merkezindeki Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin yeni hizmet binasının açılışına katıldı.

 

İmamağa Mahallesi, 503. Sok’ta kurulan yeni hizmet binası açılış törenine, Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanı sıra, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Naci Kalkancı, milletvekilleri Salih Fırat, Adnan Boynukara,İ.Halil Fırat,Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, bakanlık bürokratları, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Abdurrahman Dimez, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Genel Meclis Başkamı Mehmet Can Erdoğan, STK temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

 

 

Program İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşuyla başladı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, konuşmasına birlik çalışmaları ve hayata geçirdikleri projelerle ilgili bilgilendirmede bulunarak, hayvan azlığı nedeniyle birlik olarak Adıyaman’da daha çok proje odaklı çalışmalar yaparak hayvancılığı en iyi seviyeye çıkarmak için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Başkan Öztürk;” Adıyaman hayvancılık noktasında çevre iller içerisinde, bölgede ve Türkiye genelinde küçük bir yer teşkil eder. Yaklaşık büyük baş hayvan varlığımız 76 bindir. Ama üreticilerimizin gayreti, birliğimizin çabalarıyla Adıyaman’ımızın hayvancılığını bir yerlere getirmek için uzun bir gayret içerisine giriyoruz.

 

 

3 yıl önce Sayın Meclis Başkanvekilimiz ile birlikte Adıyaman’da küçük bir süt toplama yeri açmıştık. O gün kendilerine şöyle bir söz vermiştik; ‘Sayın Vekilim biz size zahmet verdik buraya kadar getirdik ama bunun arkası gelecek. Bunu onlarca kat artıracağız ve inşallah Adıyaman’ı bölgemizde süt ve hayvancılık konusunda en iyi noktaya getireceğiz’ dedik. Ve bugün birlik olarak günde 60 bin litre süt üreterek ilgili firmalara satıyoruz. İnşallah 3 yıl içerisinde bu rakamı 3 katlayarak yolumuza devam edeceğiz.

 

Damızlık birliklerinin önündeki engeller, üretici önündeki engeller kaldırılırsa biz ülkedeki süt ihtiyacı ile beraber ev ihtiyacını karşılayacak kadar üretmek istiyoruz. Biz gerçekten ülkemizi seviyoruz ve üretmek istiyoruz. Ve bu konuda bir slogan geliştirdik ve diyoruz ki;’ buzağılarımız ölmesin, ithal hayvan gelmesin”.Dedi.

 

Damızlık Birliklerinin 81 ilde örgütlendiğine işaret eden Damızlık Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan,”Damızlık birlikleri 2 bine yakın çalışanı, bine yakın hizmet aracı ile Türkiye’nin hayvan potansiyelinin üçte ikisini kayıt altına alan ve 1 milyon kişiyi temsil eden bir örgüt yapısına sahiptir. Birliklerimiz ülkenin dört bir tarafında milli işler üretmekte. Bizler üretme seferberliğine hizmet etmek istiyoruz. Yeter ki elinizi omzumuza koyun. Yeter ki bize talimat verin, bize güvenin. Ülkemizi seviyoruz, ülkemiz için üretmek istiyoruz. Bunu kalben söylüyoruz, içten söylüyoruz. Sayın Bakanım; Türkiye’nin fotoğrafını çekme adına bize talimat verin önümüzdeki günlerde hayvancılık şurası yapalım, güncel rakamlarla her kesin sorunlarını dillendirildiği bir Türkiye fotoğrafını çıkaralım. Talimat verin bunun alt yapısını bizler oluşturalım. Sıfatımız Başkan ancak bizler gerçek üreticiyiz. Ben Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Yarışlı köyünde işletmecilik yapıyorum. Üreticilerimizin derdini, sıkıntısını ve çözümünü de biliyoruz. Bu konuda bakanlığımızla kol kola berber bu sorunları çözersek hem ülke hayvancılığımıza hizmet etmiş oluruz ve hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlamış oluruz” dedi.

 

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise konuşmasında; “ Devlet üretmek istiyor, birlikler üretmek istiyor, millet üretmek istiyor. İstemek işin yüzde ellisini başarmak demektir. Bugün yüzde ellisini hep birlikte aşmış durumdayız. Bugün neyin, nasıl ve ne şekilde üreteceğiz, en kaliteli üretimi, en verimli ve bereketli üretimi nasıl yapacağız bunun gayret ve çabası içerisindeyiz. Az önce Sayın Bakanımızla birlikte Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsünü ziyaret ettik. Sadece bu bölgedeki değil Türkiye’deki badem ve cevizler burada araştırılacak. Yine bölgenin tüm ürünleri en iyi şekilde araştırılacak, en kaliteli ürünü en bereketli hale dönüştürürüz, bu topraklara bunları nasıl yerleştiririz, nasıl ekeriz in muhasebesini yapıyoruz.

Son zamanlarda ilimiz çok ciddi hamleler yaptı. Ben Sırrı Öztürk’ü de huzurlarınızda özellikle tebrik etmek istiyorum. Gerçekten 3 sene önce küçük bir yerden başladık. Bir hayaldi. Âmâ gayretini, çalışkanlığını tüm arkadaşları ile birlikte buradan bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Damla olan o gün ki o çalışma, bugün muhteşem bir deryaya dönüştü.60 bin ton litre süt ’ten bahsediyor. Önümüzdeki 3 yıla da bir hedef koydu ve bu oranı 3 katına çıkaracağız diyor. Helal olsun diyoruz ve Allah hayır ve mübarek etsin diyoruz. Dağıtılacak düvelerle birlikte Genç Çifti Projesi kapsamında Adıyaman’ımız 476 proje ile toplam 14 milyon 280 bin lira girdi girmiş oldu. Bu projeden en fazla desteği hanımlarımız almakta.476 projeden 337’si hanımlara yönelik. 139 ise erkeklere yönelik. Tarım ve hayvancılık bizim olmazsa olmazımız” Dedi.

 

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise,“Göreve geldiğimiz günden bu yana ülke genelinde yaşanan et sıkıntısının kalıcı çözümü konusunda arkadaşlarımız bana detaylı olarak anlattılar. Arkadaşlarımla birlikte geçici olarak eti piyasada nasıl bollaştırabiliriz in çalışması içerisindeyiz. Arkadaşlarımızla birlikte acil eylem planı içerisinde bütün hazırlıklarımızı tamamladık.

 

 

Sorunu orta vadede ve uzun vadede çözümüne yönelik, bana göre sivil toplum örgütlerinin içerisinde en fazla irtibat içerisinde olacağımız kuruluş Damızlık Birlikleri olacaktır. Dana olmadan, ana olmadan dana olmaz. Dana olmadan et ve süt olmaz. Tabi buna yemi de ilave etmek lazım. Temele baktığımız zaman, sizin yeriniz olacak, sizin girdileriniz ucuz olacak, damızlığınız olacak, anası olacak, anadan dana olacak, danadan et ve süt alacaksınız. Ve milletin önünü açacaksınız. Bugün Adıyaman’la gurur duydum. Bu kadar sıcak bir ortamda. İnsanın zor dayandığı bir ortamda ağaç yetiştirmek, bitki yetiştirmenin bir hekim olarak ne olduğunu çok iyi biliyorum. Ya ne kadar güçlü insanlarsınız. Ne kadar yürekli insanlarsınız. Ne kadar azimli insanlarsınız. Hedefi olan insanlar mutlaka ve mutlaka başarıya kavuşurlar. Bu bağlamda Sırrı Öztürk başkanımı ve ekibini, Merkez Damızlık Birliği Genel Başkanımı, Şanlıurfa Damızlık Birliği Başkanımı ve tüm arkadaşları yürekten kutluyorum. Şuna emin olun o hayvancılık çalıştayını en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Biz problemleri tespit ettik. Bir finans çalıştayı yapacağız, ondan sonra hayvancılık çalıştayı yapacağız. Bizler halk için varız ve halk için buradayız. Halk mutlu olursa bizde mutlu oluruz. Bir önceki Sayın Bakanımız döneminde çok güzel çalışmalar yürütülmüş. Devraldığım bu bayrağı daha ileriye taşımaya çalışacağım. Bu noktada sizlerin desteğine ve duasına ihtiyacımız var. Ben bir Bakan olarak üreticinin elini öpen bir bakanım kardeşim. Kim ne derse desin beni en terese etmiyor. Ben üreten adama hayranım. Bu memleketi seven adama hayranım. Birlik beraberlik içerisinde bu ülkede yaşamak isteyen insanlara hayranım. Bizim sevdamız bizim ülkemiz. Canımız bu ülkeye feda olsun. Hiç ayrım yapmadan, AK Parti’ye oy vermiş vermemiş önemli değil. Bizim için insan olması çok önemli. Ama ayrımı terörde yapıyorum. Ben ayrımımı terörde koyuyorum. Eğer bu ülkeyi bölmek isteyenler ilk önce Fakıbaba’yı öldürecek ondan sonra bu ülkeyi bölecek ”dedi.

Konuşmalardan sonra Bakan Fakıbaba, kura çekimi sonucu genç çiftçilere yönelik düzenlenen hayvan dağıtım merasimine katıldı ve ardından birlik hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.

Program, yeni hizmet binasının gezilmesinin ardından katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulmasıyla son buldu.

 

30 Ağustos 2017 1154 okunma
ziya

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Adıyaman’da kışın hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla ekimi yapılan ilajlık mı ırın ha adına başlandı Adıyaman İl genelinde yaklaşık 5 bin dönüme ekimi...

Adıyaman’da Buzağı Ölümleri Ele Alındı

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ile özel bir firma tarafından, “Suni Tohumlama, Döl Verimi ve...