• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

GÜNEYDOĞU ANADOLU’NUN HAYVANCILIĞINA AŞI DARBESİ

GÜNEYDOĞU ANADOLU’NUN HAYVANCILIĞINA AŞI DARBESİ
Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, hayvan aşılarındaki tekelleşmeye dikkat çekerek, aşı maliyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle birçok üreticinin aşılama yapamayacak olmasından dolayı 2018 yılında beklenenden ziyade bu hastalıktan dolayı yaşanacak hayvan ölümlerine işaret etti.
Sıcak ve kurak iklime sahip Güneydoğu Anadolu bölgesindeki üreticilerinin aşı fiyatlarının yüksekliğinden daha çok etkileneceğine işaret eden Başkan Öztürk, 2018 yılını buzağı yılı ilan eden bakanlığın Üreticiler için çok zaruri olan bu aşının başfiyatlarının gözden geçirip çözüm bulması gerekliğini vurguladı.

Aşı maliyetlerinin çok yüksek olmasının üreticiyi zor durumda bıraktığını belirten Başkan Öztürk, açıklamasında şunları ifade etti; “Türkiye’de en fazla güneydoğu Anadolu bölgesinde havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkan sarılık (Thlaria) hastalığı, aşı fiyatlarının çok yüksek olması ve bu dönem başta buzağılarda ve diğer büyükbaş hayvanlarda ölümlere sebep olacaktır.

Güneydoğu Anadolu bölgesi sıcak ve kurak iklimi ile hayvansal parazitlerin en yoğun olduğu bölgelerin başında yer almaktadır. Bu parazitler başta keneler ve kenelerle hayvanlara geçen kan paraziti olan Thlaria ( Sarılık) yaz boyunca büyük baş hayvanların hastalanmasına ve büyük verim kayıplarına ve ölümlere sebebiyet olmaktadır. Bu hastalığı çok iyi bilen üreteciler hastalıktan korunma yolunun başta bu hastalığa karşı koruyucu aşı yapılması ve kene ile mücadelededir.

Aşılama 40 gün süreden sonra bağışıklık sağladığı için aşılama 2. Ayda başlar Nisan ayı sonlarında sona erer. Fakat gerek aşı gerek ilaç sektöründe ülkemizin daha kaliteli üretim için CMP ‘li üretime geçmesiyle aşıda bir tekelleşme meydana gelmiş bulunmakta ve aşı fiyatları uygulama ücreti dahil edildiğinde hayvan başı 20 TL bulmaktadır. Aşı maliyetlerinin çok yüksek olması üreticiyi zor durumda bıraktığı gibi birçok üreticisi aşılama yapamayacak ve 2018 yılında bu hastalıktan beklediğimizden daha çok ölümlere sebep olacaktır.

Özellikle bakanlığımızın 2018 yılını buzağı yılı ilan etmiş olması ve ithalatın bitirilmesi için mevcut hayvanlarımızı yaşatıp çoğaltmamamızın ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Üreticilerimizin bu yıl mağduriyet yaşamamaları için çok zaruri olan bu aşının başfiyatlarının gözden geçirilip üreticilerimiz adına çözüm bulunması gerekmektedir” Dedi.

 

13 Şubat 2018 828 okunma
ziya

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Adıyaman’da kışın hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla ekimi yapılan ilajlık mı ırın ha adına başlandı Adıyaman İl genelinde yaklaşık 5 bin dönüme ekimi...

Adıyaman’da Buzağı Ölümleri Ele Alındı

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ile özel bir firma tarafından, “Suni Tohumlama, Döl Verimi ve...