• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

Süt Üreticilerinin Sorunları Ankara’da Masaya Yatırıldı

Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sırrı Öztürk, Adıyaman ve ülke genelinde var olan süt ve sütçülük ile ilgili sorunları Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun’a ve bakanlık yetkililerine aktardıklarını ifade etti.
Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, beraberinde Başkan Yardımcısı Özkan Kılıç ile birlikte Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun ve bakanlık yetkilerini ziyaret ederek Adıyaman’da ve ülke genelinde süt ve sütçülük ile ilgili yaşanan sorunları dile getirerek kendilerine aktardıklarını ifade etti.


Ziyareti hakkında açıklamada bulunan Başkan Öztürk, “Adıyaman Damızlık Birliği olarak 25 ilin Birlik Başkanlarının katılımında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ( TDSYMB)  tarafından 28 Şubat ve 1 Mart tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen süt ve sütçülük ile ilgili sorunların masaya yatırıldığı toplantı öncesi Birlik Başkan Yardımcımız Özkan Kılıç ile birlikte Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun’u ziyaret ederek hem ilimiz hem de ülke genelinde süt üreticilerinin yaşadığı sorunları kendilerine ilettik. Ziyaretimiz hem ilimiz hem ülkemiz süt üreticileri açısından olumlu geçti.

TDSYMB tarafından organize edilen, Tarım Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik ve 25 İlin Birlik Başkanının katılımında Merkez Birliği Toplantı Salonu’nda TDSYMB Başkanı Kamil Özcan’ın açılış konuşması ile gerçekleştirilen toplantıda ise ülke genelinde artış gösteren mevsimlik süt artışları ve üretici sorunları masaya yatırıldı, çözüm önerileri ortaya konuldu.

Toplantıda, üreticilerin bu artışlardan etkilenmeden üretime devam edebilmesi ve devamlılığın sağlanması, sektörden çekilmeden üretime devam edebilmesi gerekliliği ortaya konuldu.

Ayrıca, bakanlığa iletilmek üzere illerin mevsimsel süt artışları göz önüne alınarak illere süt kotalarının  belirlenmesi (kota sadece süt toplayan birlikler için) ve bir an önce süt tozu yapımına ESK tarafından başlanması, süt tozu stoklarında ciddi manada denetimin sağlanması, süt tavsiye fiyatını belirleyen Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği süt fiyatları hakkında Gıda Konseyi ile görüşüp fiyatları kesinleştirerek enflasyon değerlerinin artışa etkisinin yansıtılması, süt fiyatı istikrarı için mutlaka yem fiyatlarının bakanlık tarafından kontrol edilmesi, süt fabrikalarının üreticiye yem satışı dayatmasının kaldırılması ve ortaya konulan sorunların çözümüne ilişkin öneri ve projelerin bir an önce hayata geçirilerek üreticinin rahat bir nefes alıp üretime devam etmesi gerektiği görüşü konusunda ortak görüş sunulmuştur” dedi.

 

02 Mart 2018 1069 okunma
ziya

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Adıyaman’da kışın hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla ekimi yapılan ilajlık mı ırın ha adına başlandı Adıyaman İl genelinde yaklaşık 5 bin dönüme ekimi...

Adıyaman’da Buzağı Ölümleri Ele Alındı

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı ile özel bir firma tarafından, “Suni Tohumlama, Döl Verimi ve...