• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

Buzağılar Podyumda Boy Gösterecek

Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ortaklaşa “Buzağı Güzellik Yarışması” düzenliyor. Birbirinden güzel buzağılar podyuma çıkarak, sahibine birinciliği getirmeye çalışacak
Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 18-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Adıyaman 3’üncü Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda düzenlenecek “Buzağı Güzellik Yarışması” nda birbirinden güzel buzağılar podyuma çıkarak, sahibine birinciliği getirmeye çalışacak.

Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, 2018 yılının “Buzağı Yılı” olması  nedeniyle 18-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 3’üncü Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda, 2018 yılının “Buzağı Yılı” olması sebebiyle buzağı ölümlerini aza indirmek, buzağıların en iyi şekilde yaşamalarını teşvik etmek amacı ile Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa “Buzağı Güzellik Yarışması ” düzenleneceğini söyledi.

Öztürk,Fuarda “Buzağı Güzellik Yarışması” ın yanı sıra “en çok süt üreten üretici, en kaliteli süt üreten üretici ve en fazla buzağı doğurtan, soy kütüğü farkı alan ve GENTÜRK’ ÜN en iyi spermalarını en iyi şekilde kullanarak farka girmiş olan üretici” şeklinde 3 kategoride ödüllendirilme yapılacağını belirterek;

“Bu yıl 18-22 Nisan tarihleri arasında ilimizde 3.’üncüsü yapılacak olan Tarım Hayvancılık Fuarına Adıyaman Damızlık Birliği olarak biz üreticilerimizi daha fazla etkinliğe davet edip başarılı üreticilerimizi ödüllendirmek amacıyla Tarım İl Müdürlüğümüzle ortaklaşa Fuar kapsamında bir program düzenledik. Bu programda birincisi; Güzellik Yarışması adı altında Simental ve  Holstein ırklarında 2-4 aylık buzağı yarışması düzenleyeceğiz. Yarışmada 1-2-3 dereceye giren yarışmacılara buzağı büyütme yemi, vitaminler vs. gibi çeşitli ödüller verilecek. 2018 yılının “Buzağı Yılı” olması sebebiyle buzağı ölümlerini aza indirmek, buzağıların en iyi şekilde yaşamalarını teşvik etmek hedeflenmiştir.

“Her ırktan 10’ar adet buzağı yarışmaya katılacak”

Birlik üyelerimizin tamamına mesajla ulaşarak yarışma hakkında bilgilendirmede bulunduk. Suni tohumlamadan doğmuş 2 ve 5 aylık Simental ve Holstein ırklarında buzağılar için üyelerimiz yarışma öncesi birliğimiz sağlık teknikerine telefonla bildirimde bulunacaklar. Tarım İl Müdürlüğümüzle birlikte zootekniysen veterinerlerden oluşan heyet tarafından işletmelerdeki buzağılar 1.elemeye tabi tutulacak. Her ırktan 10’ar adet olmak üzere 2 gruptan oluşacak buzağılar sahipleri tarafından Fuar günü alna getirilecek ve jürinin karşısına podyuma çıkartılacak. Jüri heyeti,10 adet buzağından oluşan gruplarda ilk 3’ü belirleyecek. İlk üçe giren buzağı sahipleri Tarım Bakanımız tarafından ödüllendirecek.

“Yarışmacılara Ödüllerini Bakan Fakıbaba verecek”

Yine aynı şekilde kendi üreticilerimiz arasında  2017 yılındaki değerleri baz alarak en çok süt üreten üreticimiz ve en kaliteli süt üreten üreticimiz ve en fazla buzağı doğurtan, soy kütüğü farkı alan ve GENTÜRK’ ÜN en iyi spermalarını en iyi şekilde kullanarak farka girmiş olan ürercilerimizi üç ayrı kategori içerisinde ödüllendirilecek. Fuara Tarım Bakanımız bizzat kendisi katılımında gerçekleştirilecek Fuar’da, yarışmada dereceye giren üreticilerimize ödüllerini Sayın Bakanımızın elinde vermeyi düşünüyoruz.

“Her fırsat ve imkanı en iyi şekilde değerlendiriyoruz”

Adıyaman hayvancılığı sadece kendiliğinden gelişir vaziyette olmadığını, Birliğimiz ve Tarım İl Müdürlüğümüzün çalışmaları istatistiki rakamları incelendiğinde gerek buzağı gerek süt’te gerek işletmelerin büyümesinde ve gerek üreticilerin bilinçlendirilmesi gibi hayvancılığın gerektiği tüm alanlarda böyle olduğu görülecektir. Birlik olarak, Adıyaman hayvancılığının ve üreticilerimizin daha iyi noktalara gelmesi için her fırsat ve imkanı en iyi şekilde üreticilerimiz için değerlendiriyoruz.

“Birliğimiz Adıyaman hayvancılığının lokomotif gücü”

Anadolu İzlenimleri Dergisi Türkiye’nin hayvancılığa yönelik uzun yıllardır yayında olan bir dergi. Anadolu İzlenimleri Dergisi Bakanlık ile üretici arasında iyi bir iletişim görevini üstlenmiş bir dergi. Anadolu dört bir tarafında tarım ve hayvancılığın değişik sektörlerinin araştırarak yıl sonunda kendi alanında başarılı olan üreticileri, birlikleri, projeleri ön plana çıkartıp ödüllendiriyor. Tabi bu tür ödüllerin manevi değeri var. Bu kapsamda Anadolu İzlenimleri Dergisi 2. Tarıma Hizmet Ödülleri yarışmasında GAP Süt Sığırcılığının devamlılığı, işletmelerin ayakta durması, işletmelerin verimliliği açısından ilimiz ve ilimizde bu işin lokomotif gücü olan en iyi il birliğimiz bu yıl ödüle layık görüldü. Ödülümüzü 3 Nisan’da Ankara’da düzenlenen törende aldık. Tabi bu ödül sadece birliğimizin çalışmaları değil Tarım İl Müdürlüğümüzle birlikte yapmış olduğumuz başarılı çalışmaların sonucudur .”dedi.

10 Nisan 2018 718 okunma
BENZER YAZILAR

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!!!

2018 Yılı Buzağı De teklemelerinden mahrum olmamanız için Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine en geç 10 AĞUSTOS 2018 tarihine kadar 10,00TL do ya bedeli olarak yatırılma ı alınan...

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!!!

2017 Yılı Buzağı De tekleme i 3Dönem İcmal-5 li teleri yayınlanmıştır Kontrol işlemleri için Kahta, Gölbaşı ve Merkez Şubelerine gidilme i gerekmektedir Son kontrol tarihi 16072018...